İlk Evinizi Alırken

Sanal Profesyonelliğe Adımınızı Atın !

Hepimizin hayalidir bir ev sahibi olmak ve kira yükünden kurtulmak. Kira ödemek bizim sırtımızda sürekli taşımak zorunda olduğumuz bir kamburdur adeta. Son birkaç yıldır düşen kredi faizleri ve uzayan vade seçenekleri ile kimilerimiz umutlandırsa da dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

 

Ev sahibi olmak isteyenler için kredi almak gerçekten eskiye nazaran daha kolay bir hale geldi, fakat unutmayalım ki iş alınan kredi ile bitmiyor. Yani ödeyeceğimiz tek şey kredi taksitleri değil. Başlangıçta çok cazip geliyor, "100.000 TL kredi kullansam ayda 1.450 TL ödeyerek ev sahibi olabilirim. Zaten 1.000 TL kira ödüyorum neden hala ev sahibi olamıyorum" diyorsunuz.

Evet, haklısınız krediler son derece uygun imkanlar ile sizleri ev sahibi yapabiliyor, fakat bu konuda son derece bilinçli davranmamız gerekiyor. Dikkat edeceklerimizin en başında ise ev sahibi olmak isteyenler için kredi masrafları geliyor.

Bankaya gittik ve kredi başvurusunda bulunduk, başvurumuz değerlendirmeye alındıktan sonra onaylandı. Her şey hazır, paramızı ve evimizi almaya gidiyoruz, derken o ne bankadaki yetkili kişi bir takım masrafları ödememizi istiyor:

  • Dosya Ücreti
  • Ekspertiz Ücreti
  • Kredi Tahsis Ücreti
  • Evrak İnceleme Ücreti

Adına ne derseniz deyin - her banka ücretler için farklı bir isim kullanabiliyor- bu ücretlerin hepsi cebimizi deliyor.
Tamam dediniz “Parası neyse verelim evimiz için kredimizi alalım” ve kredi ödemelerinizi yapmaya başladınız. Başvurduğunuz bankada hesabınız yok banka size ödemelerinizi yapmanız için bir hesap açıyor. Ödemelerinizi her ay düzenli yapıyorsunuz, fakat dikkat edin gözden kaçırabilirsiniz. Her ay ödemelerinizle birlikte 2, 3, 5 TL bankasına göre değişmekle birlikte “Hesap İşletim Ücreti” alınıyor.

3’ün 5’in hesabını yapmayalım ayda 2 TL ne ki dediniz, ödemelerinizi düzenli olarak tamamladınız. Başlangıçta ev kredinizi alırken hatırlayın borcunuza karşılık almış olduğunuz evi ipotek ettirmiştiniz. Şimdi borcunuz bitti ve ipoteği kaldıracaksınız, o zaman “İpotek FEK” ücretinizi de ödeyin.

Unutmayalım yeni bir ev almak yeni masraflar demektir. Mobilyalarımızı, ev elektroniğini, beyaz eşyalarımızı yenilemek isteyeceğiz, her yıl evin vergisini ödeyeceğiz, kiracıyken ev sahibine ödettiğimiz bakım, onarım ve yenileme gibi giderleri biz ödeyeceğiz.

Konut kredileri uzun vadeli borçlanma anlamına gelir, almadan önce ciddi bir planlama gerektirir. Maliyetlerinin ve masraflarının iyice araştırılması, Krediyi Ödeme Gücünüzün detaylı bir şekilde analiz edilmesi ileride yaşayacağınız sıkıntıların engellenmesini sağlayacaktır.

 Cem Ceyhun Süsal