Konut Tercihinde Bahçe Katlarına İlgi Artıyor

Sanal Profesyonelliğe Adımınızı Atın !

Hızla büyüyen şehirlerde bahçelerin değeri çok daha hızlı artıyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde merkezi lokasyonlarda yeni yada bakımlı bahçeli müstakil ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Özelikle bahçeli evlerde büyümüş, yaşamış insanlarda bahçeli evin verdiği huzur, pozitif enerji ve özel alan özlemi daha fazla oluyor. Bu yüzdendir ki, ilk fırsatta şehirlerden kaçıp bahçeli yazlıklara, köy evlerine sığınıyoruz.

Projelerin Artık Olmazsa Olmazı ‘Bahçe Katı’

Şehir hayatında bahçeli ev özlemini gidermeye çalışan insanların konut projelerinde bahçe katlarına daha çok ilgi göstermeye başladıklarını belirten Nazenin Proje Pazarlama Müdürü Duygu Taj, bu talep doğrultusunda özellikle yeni projelerinde bahçe katı konutlarına ayrı bir önem vermeye başladıklarını söyledi. Bahçe katı konut tercihinde tüketiciler arasında kendi içlerinde bir araştırma yaptıklarını anlatan Duygu Taj şöyle devam etti: “Bizden konut alımı yapsın yada yapmasın tüm ziyaretçilerimizle detaylı konuşmalar yapıp, beklentileri ve istekleri ile ilgili genel bir analiz yapıyoruz. Son dönemde insanların bahçe katı arayışları dikkat çekici şekilde arttı. Bunun en önemli sebebinin şehir hayatında yorulan, bunalan insanların toprağa, çimene ve yeşilliğe yakın olma isteğidir. Pencerelerinden, balkonlarından yeşil alanın görülmesi bile yeterli gelebiliyor. Konut projelerinde bahçe katları için oluşturulan özel alanlar daha çok tercih ediliyor. Bu alanlar özenle dekore edilip, istenilen çiçekler ekiliyor. Böylece insanlar bahçe hobilerini kısmen de olsa tatmin edebiliyorlar. Ayrıca çocuklu aileler ortak alanlara giriş-çıkışların daha rahat olduğu bu daireleri tercih etmekte ön plana çıkıyorlar. Bu trendi ön görerek Nazenin Konakları’nı planlarken bahçe katlarının çok özel olması için uğraştık. Bahçe katı dubleksi olarak tasarladığımız dairelerin net metrekareleri 192 ile 210 metrekare arasında değişiyor. Tahmin ettiğimiz gibi ilgi çok oldu ve şu an satışta olan sadece 3 dairemiz kaldı.”

Güvenlik Korkusu da Azaldı

Güvenlik korkusunun yaşandığı tekil binaların bahçe katlarının halen daha çok tercih edilmediğini ifade eden Duygu Taj sözleri şöyle tamamladı: “Çevresel güvenliğin olmadığı binaların bahçe katlarına ve yüksek giriş katlarına baktığını zaman demir parmaklıkları, ek kilitleri görürsünüz. Sıcak havalarda bile akşam saatlerinde yada evde olunmadığı zamanlarda kapalı olurlar. Ancak güvenlikli sitelerde bu korku oldukça azaldı. Yine de büyük ve komşularla ilişkilerin zayıf olduğu projelerde tedirginlik belli bir oranda devam ediyor. Bizim Nazenin Konakları’nda komşuluk ilişkilerine verdiğimiz önemin faydası bu noktada da kendisini gösteriyor. İnsanların verdiği güven; tel örgülerden, yüksek duvarlardan ve kameralardan daha güçlü oluyor.”


Eklenme Tarihi : 14.06.2017


Etiketler : emlak    web tasarım    gayrimenkul